Чи можуть органи місцевого самоврядування покластися на громадський сектор у питаннях реалізації проєктів відновлення та розвитку? Досвід громад, з якими співпрацює Агенція, свідчить, що так. Успішні приклади такої взаємодії є, зокрема, в Охтирській (Сумська обл.), Чернеччинській (Дніпропетровська обл.) та інших ТГ. Ба більше, розвиток такої співпраці є важливою умовою ефективного втілення окремих проєктів, які є частиною документів стратегічного планування.
Таку думку під час онлайн-дискусії «Відновлення у громадах: як стати помітними для донорів та отримати фінансування?», організованої Інститут аналітики та адвокації / Institute of Analytics and Advocacy висловив керівник АВР Олександр Солонтай.
«У процесі написання Планів відновлення та розвитку чи Стратегії розвитку в документах зазначаються відповідальні за певні напрямки (департаменти, управління, старости тощо). Наша рекомендація полягає в тому, щоб серед відповідальних за ті чи інші проєкти також були представники організацій громадянського суспільства чи місцевого бізнесу. На рівні місцевого самоврядування потрібно відходити від практики, коли громадські організації лише критикують чи вносять пропозиції. Місцева влада має усвідомити, що громадський сектор є не конкурентом, а партнером, який може брати на себе частину завдань і виконувати їх краще. Громадськість та бізнес повинні мати свою зону відповідальності у громаді», - переконаний Солонтай.
За словами експерта, дуже часто організація в громаді, наприклад, центру громадських ініціатив, коворкінгу чи іншого проєкту, реалізованого на базі громадської організації та за підтримки міжнародних партнерів і місцевого бізнесу, працює набагато краще ніж старий місцевий клуб. І справа не в новому приміщенні чи сучасних меблях, а в ефективності принципів самоорганізації, залучення людей, а також дієвих ринкових механізмах, закладених в основі таких проєктів.
«Ми бачимо, що таких прикладів стає дедалі більше. На жаль ще далеко не в кожному населеному пункті діє активний громадський сектор. Тому в інтересах кожної громади й місцевого самоврядування сприяти його розвитку. Адже потім вже громадськість залучатиме ресурси, втілюватиме локальні проєкти й, тим самим, розвантажувати місцеве самоврядування», – зазначив керівник АВР.