На підконтрольній території є громади, які зазнали величезних руйнувань, а є ті, яким вдалося їх уникнути. Проте шкоди від дій агресора зазнали абсолютно усі населені пункти України. Адже, навіть якщо в громаді немає пошкоджених будівель, то там точно є зруйновані людські долі. І оскільки центром відновлення є люди, то відповідний компонент необхідно включати у стратегічні документи й проєкти усіх громад без винятку. На цьому наголосив керівник Агенції Олександр Солонтай під час виступу на Національному форумі «Формування стратегічного бачення відновлення та розвитку громад».
«Немає значення, буде громада офіційно віднесена до територій відновлення чи ні. Прямі й непрямі збитки від війни є у кожній громаді України. У кожній є руйнування, якщо не фізичні (житлові будинки чи об’єкти інфраструктури), то руйнування людських життів. Тому відновлення має бути інклюзивним і має стосуватися кожної громади. Велика кількість людей виїжджає, закривають бізнес, змінюють професії тощо. Дефіцит на ринку праці сьогодні відчувають усі громади та кожна галузь економіки чи сфера життєдіяльності. Тому питання зараз не в тому, віднесена громада до території відновлення чи ні, а в тому, що усюди бракує людей», – відзначив Олександр Солонтай.
За словами експерта напрацювання громад, які вже підготували плани відновлення, але не потрапили у перелік територій відновлення, не будуть даремними. Адже, наявність ПВР є однією з умов для успішного налагодження співпраці з іноземними донорами та потенційними інвесторами. Водночас вже згаданий кадровий дефіцит створює серйозні перешкоди на шляху до успішної реалізації цих документів.
«Коли роботу над стратегічним документом завершено, починається найскладніше: на 95% передбачених ним пунктів немає виконавців. План складається з великої кількості проєктних ідей. Є набір пропозицій заходів, що потрібно робити. Під кожен із цих пунктів необхідно сформувати оргкомітет, який займатиметься впровадженням. Але відповідних фахівців бракує. Тому немає іншого виходу, ніж те, чим, зокрема, займається National Democratic Institute (співорганізатор заходу) – на місцевому рівні включати людей у процеси відновлення, спрямовувати їх на навчання з проєктного менеджменту тощо. Чим більшу кількість людей ми будемо залучати до цих процесів, тим більше матимемо підготовлених спеціалістів», – вважає Солонтай.