1
/
Минулого тижня у Києві відбулась міжнародна конференція «Реформа децентралізації: дорожня карта», яка об’єднала близько 250 учасників, представників Кабінету міністрів України, міжнародних організацій, дипломатичних установ, експертного середовища, громадського сектору України та органів місцевого самоврядування.
Представники Агенції відновлення та також долучилися до роботи конференції. Зокрема, керівник організації Олександр Солонтай виступив модератором панелі «Планування відбудови: цілі регіональної політики та потреби місцевого самоврядування». Своєю чергою член правління Агенції та керівниця проєкту ГІС регіонального відновлення та розвитку Христина Зелінська презентувала можливості геоінформаційної системи у сприянні більш ефективному плануванню й реалізації відновлення громад, які отримують з цим інструментом можливість розроблять відповідні проєкти, спираючись на чіткі верифіковані дані.
Головна подія в рамках заходу – презентація Дорожньої карти реалізації реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, яку провела заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Азархіна.
Запропонований Урядом документ передбачає п’ять пріоритетних цілей, спрямованих на завершення реформи децентралізації: посилення спроможностей громад, фінансове зміцнення (заможна громада), інклюзія, прозорість і антикорупційні запобіжники, а також мультирівневе врядування (інтегрована громада). Дорожня карта розрахована на період до 2027 року. По кожному напряму передбачені конкретні завдання із затвердженим планом заходів.
Завдання, викладені у плані заходів, передбачають наступне:
Презентуючи дорожню карту реформи Олександра Азархіна акцентувала, що децентралізація «не може завершуватися суто на рівні органів місцевого самоврядування, а має йти максимально глибоко, до громадян». За її словами в питанні посилення спроможності громад важливо фокусувати увагу не тільки на відбудові, але й на розвитку громад в цілому. «Саме через відбудову мають бути напрацьовані рішення для залучення громадян не просто в процеси прийняття рішень, а в спільну дію, спільне будівництво держави. Ми чудово розуміємо, що не так багато демократичних країн проходили той шлях, коли ти реалізуєш успішні реформи, які забезпечують і децентралізацію владних повноважень і усіх демократичних процесів. А потім в країні стається війна, що ставить зовсім інші виклики. Наші громади стали тими одиницями, які першими прийняли на себе воєнний удар. І коли ми говоримо, що саме громади мають бути лідерами відбудови, то маємо розуміти, що лідерство без компетенції, без повноважень, без відповідальності – буде лише декларацією. Нам потрібно посилити всі спроможності, щоб громади могли у повному обсязі відіграти цю лідерську роль», – наголосила Азархіна.
Цифрова підтримка у розвитку громад
Представниця Уряду також розповіла про важливість використання цифрових інструментів у зміцненні спроможностей і фінансового зростання громад: «Система DREAM – це не просто про управління відбудовою. Це конкретний інструмент, завдяки якому громади отримають можливість управляти своїм інвестиційним портфелем. Саме завдяки таким інструментам ми зможемо забезпечити рішення, які ґрунтуються на даних. Вірю, що в Україні можна буде набагато більше проблем вирішувати, якщо рішення будуть прийматися не просто з політичною мотивацією, а на основі верифікованих і повних даних».
Своєю чергою член правління Агенції відновлення та розвитку Христина Зелінська у своєму виступі розповіла про те, як геоінформаційна система регіонального відновлення та розвитку взаємодіє з системою DREAM: «ГІС є частиною екосистеми DREAM й виконує допоміжну функцію при плануванні розвитку та відновлення, а також моніторингу та оцінювання. Система інтегрує різні дані про різні громади у доступному візуальному форматі, що зручно для розробників документів планування розвитку та відновлення. ГІС оцифровує ці документи, встановлює ієрархічні зв’язки між державним, регіональним та місцевим рівнем і забезпечує можливість моніторингу й оцінювання їх виконання. Передбачена можливість відстеження динаміки їх реалізації, щоб в разі потреби вносити необхідні зміни».