1 листопада у Києві відбувся «Форум з планування відновлення на місцевому рівні». В рамках заходу відбулась презентація пілотного проєкту з планування відновлення на місцевому рівні, який реалізується Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Японії й за участю експертів KPMG України й Агенції відновлення та розвитку.
В рамках проєкту було відібрано десять місцевих громад, які протягом наступних місяців отримають експертну підтримку за трьома основними напрямками, про які детально розповів керівник практики стратегії та операційних покращень KPMG Україна Андрій Тимошенко. Це допомога в організації роботи, пов’язаної із кризовим управлінням, оцінкою потреб та плануванням відновлення за методологією KPMG Україна; допомога в оцінці поточного стану та вдосконалення антикорупційної роботи в громадах; підвищення внутрішньої спроможності громад (навчання у сфері кризового управління та планування відновлення для представників громад).
Крім того, в громадах будуть проведені соціологічні опитування, які допоможуть визначити пріоритети з урахуванням думки жителів громад щодо планування розвитку й відновлення їх територіального об’єднання. «Основну цінність для громад в процесі оцінки потреб і планування відновлення забезпечать 3 фактори. Це участь в проєкті Міністерства відновлення та ПРООН в Україні (загальний контроль та координація проєкту буде здійснюватися зі сторони профільного міністерства та агенції ООН). Також це залучення фахових консультантів – компанія KPMG та ГО «Агенція відновлення та розвитку», які мають експертизу в питаннях стратегічного управління, регіонального розвитку та антикорупційної діяльності. І це обмін практичним досвідом, адже в рамках проєкту буде забезпечена можливість обміну досвідом між громадами на двосторонніх та багатосторонніх заходах», – розповів експерт.
У своєму вітальному слові до учасників Форуму Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Мацуда Кунінорі наголосив, що результат реалізації пілотного проєкту у перших десяти громадах має важливе значення. Адже від його успіху залежить перспектива поширення відповідного досвіду на всю Україну.
Своєю чергою постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє відзначив, що кожна громада в Україні відіграє важливу роль для відновлення держави загалом. Пан Сільє висловив сподівання, що мобілізації зусиль усіх зацікавлених сторін забезпечить успіх проєкту.
За словами керівника Агенції відновлення та розвитку Олександра Солонтая, який модерував робочу панель Форуму, присвячену «Прозоре відновлення: як забезпечити ефективність процесу відбудови України на місцевому рівні», активізація зусиль громад навколо створення відповідних планів і програм відновлення є важливою з огляду на три основні фактори: «По-перше, це про ефективне управління, елементом якого є визначення чітких пріоритетів відновлення та розвитку. По-друге, це про дотримання принципів прозорості та мінімізації корупційних ризиків, тому що мешканці громади прагнуть чітко розуміти перспективи розвитку свого населеного пункту. По-третє, наявність чіткого плану відновлення і розвитку громади є необхідною умовою залучення підтримки міжнародних донорів».
«За підтримки наших стратегічних партнерів ПРООН та Уряд Японії Україна стає сильнішою, адже отримує додаткові можливості в питанні посилення ролі громад у питаннях посилення ролі громад і розбудови їх інституційної спроможності. Український уряд переконаний, що лідерську роль у процесі відббудови та економічного розвитку повоєнної України відіграють громади. Адже саме на місцевому рівні найкраще відчутні та зрозумілі пріоритети відновлення», - зазначив Віцепрем'єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку Олександр Кубраков.
До десятки відібраних громад, які беруть участь у проєкті, увійшли: Нововолинська міська територіальна громада (Волинська область), Білоцерківська міська територіальна громада (Київська область), Вижницька міська територіальна громада (Чернівецька область), Куяльницька сільська територіальна громада (Одеська область), Прилуцька міська територіальна громада (Чернігівська область), Хмелівська сільська територіальна громада, Охтирська міська територіальна громада (Сумська область), Богодухівська міська територіальна громада, Валківська міська територіальна громада (Харківська область) та Чернеччинська сільська територіальна громада (Дніпропетровська область).
Фото: Стас Карташов