Святогірська, Охтирська та Киселівська територіальні громади розпочинають написання власних стратегій розвитку. Необхідну експертну допомогу кожній із громад надасть ГО «Агенція відновлення та розвитку» (АВР) в рамках проєкту, що реалізується за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну» (ФПСУ).
Важливим етапом співпраці є залучення до процесу розробки документів місцевих мешканців. Зокрема, у громадах заплановано проведення соціально-економічних опитувань, фокус-групових досліджень та SWOT-аналізів, результати яких будуть враховані при написанні проєктів стратегій. Також заплановані обговорення з громадськістю вже напрацьованих драфтів документів.
Крім того, в рамках проєкту представники громад візьмуть участь в тренінгах із фандрейзингу та проєктного менеджменту, які проведуть експерти АВР. Отримані під час навчання знання, а також експертна підтримка допоможуть спеціалістам органів місцевого самоврядування у налагодженні співпраці з міжнародними донорами та в реалізації проєктів відновлення й розвитку.
Олександр Солонтай, голова правління АВР, керівник проєкту із розробки стратегій розвитку громад від Агенції відновлення та розвитку: «Ми усвідомлюємо, наскільки серйозні виклики, з якими зіткнулися громади, що пережили потужні руйнування, тимчасову окупацію й зменшення кількості мешканців. З одного боку – вони дещо ускладнюють розробку Стратегії розвитку, тому що безпекові ризики зберігаються. З іншого – саме детальний аналіз цих ризиків й пошук нових можливостей допоможе максимально ефективно використати наявний ресурс, залучити додаткову підтримку та об’єднати місцеву спільноту навколо спільної мети. Ми вдячні громадам за довіру до експертизи АВР і раді допомогти нашим партнерам в ефективному плануванні й реалізації проєктів відновлення та розвитку».
Володимир Рибалкін, голова Святогірської МВА: «Від цього проєкту очікуємо напрацювання ефективної дорожньої карти розвитку громади з урахуванням поточних реалій, а це складні наслідки активних бойових дій, що відбувалися на території наших населених пунктів, й тимчасова окупація. Важливо напрацювати якісну аналітику і чіткий покроковий порядок дій, що дозволить нам налагодити плідну співпрацю з іноземними донорами й державними програмами у питаннях відновлення та розвитку. Необхідно розуміти, які громада має сильні, а які слабкі сторони. Потрібна інклюзивна стратегія, яка сприятиме поверненню людей у громаду. Звичайно ж пріоритетний напрям – це безпека наших мешканців».
Володимир Шелупець, голова Киселівської територіальної громади: «Найбільших руйнувань у нашій громаді зазнало село Новоселівка. Тому особливо актуальним є питання відновлення житла. 325 будинків пошкоджені частково, 162 повністю зруйновані. Є два комплекси очисних споруд, які потребують реконструкції й добудови. Також важливим напрямком для нас є збереження робочих місць і створення умов, які допоможуть зупинити виїзд молоді до Чернігова чи інших великих міст. Прагнемо зробити так, щоб навпаки, люди приїжджали до нас».
Павло Кузьменко, голова Охтирської територіальної громади: «Мешканці таких прифронтових міст, як Охтирка, дуже скептично ставляться до розмов про відбудову, а тим більше до стратегій розвитку. Люди не будують далекоглядних планів, розуміючи, що може відбутися загострення бойових дій. На цій «пороховій бочці» домінує стратегія виживання. Але ми оптимісти, тому відновлення та сталий розвиток в умовах постійних змін і потрясінь – це завдання, яке ми попри все реалізовуємо. Ми впевнені в перемозі, знаємо про перспективи, маємо бажання змінюватися на краще, готові боротися і вже маємо успіхи у вирішенні інфраструктурних, соціальних, гуманітарних й економічних завдань. Те, що на сьогодні реалізувати неможливо – ми відкладаємо, а те, що нам під силу зробити за підтримки організацій, які сприяють розвитку громад – ми над цим працюємо з ентузіазмом. Відчуваємо, що не одні в цій стратегічній боротьбі за життя».
Усі три громади зазнали серйозних руйнувань і втрат внаслідок повномасштабного вторгнення російських військ. Зокрема, Святогірська територіальна громада (Донецька обл.) перебувала в тимчасовій окупації близько трьох з половиною місяців – з червня по вересень 2022 року. Сьогодні тут мешкає лише близько третини з 9 тис. населення, яке проживало тут до початку повномасштабного вторгнення. Від лінії фронту громаду відділяє лише близько 35 км.
Охтирська територіальна громада (Сумська обл.) у лютому 2022 року зупинила навалу окупантів. Не зумівши підкорити адміністративний центр громади агресор завдав місту-герою Охтирці масштабних руйнувань. Були пошкоджені чи знищені тисячі квартир і приватних будинків, об’єктів критичної інфраструктури та адміністративних будівель. На відновлення і налагодження повноцінного функціонування громади необхідні величезні кошти й час. До державного кордону з країною агресором – менше ніж 40 км.
Киселівська територіальна громада, що на Чернігівщині, у лютому-березні 2022 року опинилась в епіцентрі боїв за Чернігів на північно-східного напрямку міста. Окремі села громади зазнали величезних руйнувань і сотні людей залишились без житла. Водночас в громаду прибули вимушені переселенці з інших населених пунктів. Щоб створити комфортні умови для проживання людей і подальшого розвитку Киселівська ТГ потребує чіткої стратегії дій на найближчі роки й залучення додаткових фінансових ресурсів.
Цей проєкт втілюється за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну». Фонд «Партнерство за сильну Україну» (ФПСУ) – це донорська програма, що фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. За спільної підтримки уряду України та урядів-партнерів Фонд реалізує проєкти, в першу чергу, на деокупованих і прифронтових територіях, спрямовані на посилення стійкості України перед лицем російської агресії. Метою ФПСУ є зміцнення спроможності українського уряду надавати місцевим громадам критично важливу підтримку в співпраці з громадянським суспільством, ЗМІ та приватним сектором.